გაკვეთილის გეგმა - 11 კლასი -

 

გაკვეთილის  გეგმა 

მასწავლებლის სახელი , გვარი  :  ნინელი ცაბაძე

პირადი ნომერი : 38001009417

საგანი :  რუსული ენა

სწავლების საფეხური /კლასი : VIII  III.  საბაზო საფეხური

მოსწავლეთა   რაოდენობა: 11(კლასში სსმ მოსწავლე არ არის)

გაკვეთილის თემა : Традиции. Догадаися сам!

გაკვეთილის მიზანი :

Ø  მოსწავლე შეძლებს ტექსტში ასახული სოციო-კულტურული თავისებურებების ამიცნობას და მათ  მიმართ პოზიტიური დამოკიდებულების გამოვლენას;ტექსტის შინაარსის დაკავშირებას საკუთარ ცოდნასა და გამოცდილებასთან;

Ø  ნასწავლი ენობრივი საშუალებებით წერის დროს შესაბამისი სტრატეგიების შერჩევა, გამოყენებას;

Ø   შეძლებს კულტურათა შორისი დიალოგის ხელშემწყობი აქტივობების რეალიზებას.

Ø  მოსწავლეებს განუვითარდებათ, დაკვირვების, მოსმენის,  კითხვისა და საუბრის უნარ ჩვევები.

გაკვეთილის  თემისა  და  მიზნის  შესაბამისობა  ეროვნული  სასწავლო  გეგმის  მოთხოვნებთან :

გაკვეთილის  თემა  და მიზანი  შესაბამისობაშია ეროვნული სასწავლო გეგმისა და VIII ლასისსაგნობრივი სტანდარტის   მოთხოვნებთან .  გაკვეთილის  ჩატარების  დრო  შეესაბამება  2020-2021  წლიურ გეგმაში  გათვალისწინებულ ვადას. 

IIუცხ. საბ 3:  ტექსტის შინაარსის დაკავშირება საკუთარ ცოდნასა და გამოცდილებასთან, მის მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების განსაზღვრა;

IIუცხ. საბ 4:  ტექსტებში ასახული სოციოკულტურული თავისებურებების ამოცნობა და მათ მიმართ პოზიტიური დამოკიდებულების გამოვლენა:

IIუცხ. საბ 9:  წერამდე, წერის დროს და წერის შემდგომ ფაზებში შესაბამისი სტრატეგიების შერჩევა და გამოყენება;

IIუცხ. საბ 11:  კულტურათაშორისი დიალოგის ხელშემწყობი აქტივობების რეალიზება, სოციოკულტურული თავისებურებების გაზიარება.

 

 

 

 

 

 

 

     დაგეგმილი აქტივობები ხელს შეუწყობს  მოსწავლეებს გაეცნონ ინფორმაციას სხვადასხვა ერების სოციოკულტურული თვისებურებებისა და ტრადიციების შესახებ, გაიგონ თითოეული ტრადიციის მიზანი და შეძლონ განსხვავება მისალმების ფორმებისა(ნდობა, პატივისცემა, სურვილი).

 

 

N

აქტივობის მიზანი და აღწერა

გამოყენებული მეთოდი / მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა / ფორმები

სასწავლო რესურსები

 

დრო (წთ)

1

ფაზა I - გამოწვევა

აქტივობა 1.  საორგანიზაციო საკითხები

 

აქტივობის მიზანი :

მოსწავლეების  შემზადება  გაკვეთი-ლისათვის   და  განწყობის  შექმნა.

აქტივობის აღწერა :

 მივესალმები  კლასს , შევამოწმებ დასწრებას.   გავაცნობ  გაკვეთილის  თემას, მიზნებსა  და შეფასების კრიტერიუმებს.  შევახსენებ  ქცევის  წესებს.

ვერბალური ახსნა

საერთო საკლასო

საკლასო  ჟურნალი,

თვალსაჩინოთ  გაწერილი გაკვეთილის  მიზანი, შეფასების  რუბრიკები, ქცევის  წესები;

2 წთ

2

აქტივობა 2.   წინარე ცოდნის  გააქტიურება.  პრეზენტაციის თანხლებით.

აქტივობის  მიზანი :

მოსწავლეების  მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაციების განხილვის შედეგად წინარე ცოდნის შემოწმება

აქტივობის  აღწერა :

მოსწავლეები აკეთებენ თავიანთი ნაშრომების პრეზენტაციას: წარმოადგენენ სლაიდშოუს, ან ფოტო-კოლაჟს, ან საკუთარი ნახატების სტენდს,...კონკრეტულ თემაზე: მისალმების ტრადიციები სხვადასხვა ხალხებშიმინი ლექციის თანხლებითშესაბამისი გრამატიკული კონსტრუქციის გამოყენებით(при чём?... говорить что?.... )

წინარე ცოდნის გააქტიურება

საერთო საკლასო

დავალების რვეული,

სახელმძღვანელო , მოსწავლეთა მიერე საპრეზენტაციო მასალა.

 

7წთ

3

ფაზა II - სიღრმისეული  წვდომა

აქტივობა 3.  ცხრილზე მუშაობაროლური თამაშის თანხლებით შესწავლილი ტექსტის მიხედვით: ,,Обычаи народов мира ;. Обичаи народов кавказа.''

აქტივობის მიზანი :

ტექსტის ,,Это интересно „ შინაარსის ღრმად შესწავლისა და მსოფლიოს ხალხების ტრადიციათა მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების განსაზღვრის მიზნით ტქსტში მოცემული ტრადიციებისა და ზნე-ჩევულებების დახარისხება  რათა

მოსწავლემ შეძლოს ნასწავლ თემაზე კონცენტრაცია. წარმოდგენა შეექმნას მსოფლიო ხალხთა, განსაკუთრებით კი მეზობელი კავკასიელი ხალხების კულტურულ თავისებურებებზე და შეძლოს კონკრეტულ ცხოვრებისეულ სიტუაციაში შეძენილი ცოდნის სათანადოდ გამოყენება.

აქტივობის  აღწერა :

მოსწავლეები ტექსტის დახმარებით იწყებენ ზეპირად (ან კითხულობენ) ფორმატზე დახაზული ცხრილის შევსებას; მოპასუხე მოსწავლე ირჩევს მეწყვილეს, ასახელებს ქვეყანას და გაითამშებს კონკრეტული მისალმების ფორმას მეწყვილესთან ერთად  დისტანციის დაცვით, მასწავლებელი ავსებს ცხრილს.

 

ცხრილზე მუშაობა: (ზეპირი და წერითი)

 

 

 

 

 

 

 

 

საერთო საკლასო

ფორმატი ცხრილით , წიგნი, მარკერი.

Так здароваются

В каких странах

На кавказе

В Грузий

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

10 წთ

 

 

 

 

 

აქტივობა 4: რუბრიკა ,,Догадайся сам!''

აქტივობის მიზანი: მისალმების ტრადიციებისა და მათი მნიშვნელობების ერთმანეთთან დაკავშირება ლოგიკური აზროვნების   განვითარება.   

 

აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები აკვირდებიან მასწავლებლის მიერ დაფაზე გაკრულ თაბახის ფურცლებზე ცალ-ცალკე ჩამოწერილ ტრადიციებსა და მისალმებებს; მსჯელობენ ცდილობენ ამოიცნონ თითოეული ტრადიციული მისალმების კონკრეტული მნიშვნელობა და ეს ორი სქემა შუსაბამონ აზრობრივად ერთმანეთს. მასწავლებელი პასიურად მონაწილეობს პროცესში, საჭიროების შემთხვევაში აძლევს მინიშნებებს, ასრულებს გზამკვლევის როლს, რომ მოსწავლეებმა მსჯელობა წარმართონ სწორი მიმართულებით და გამოიტანონ შესაბამისი დასკვნა.

 

 

კვლევის და ანალიზის მეთოდი

 

 

ინდივიდუალური

საერთო კლასი

 

თემატური სტენდები, მარკერი,

სახელმძღანელო.

 

 

 

 

 

 

 

8

ფაზა III -შეჯამება

აქტივობა 5:  დამოუკიდებელი სამუშაო: მისალმების ტრადიცია საქართველოში

 

აქტივობის  მიზანი :

ტექსტის შინაარსის დაკავშირება საკუთარ ცოდნასა და გამოცდილებასთან და კონკრეტული მიზნით გამოყენება.

აქტივობის  აღწერა :

მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს მოიძიონ ინფორმაცია საქართველოში არსებული მისალმების ტრადიციების შესახებ და გააცნონ მოპოვებული ინფორმაცია შემდეგ გაკვეთილზე კლასს, გამოყონ ერთ-ერთი რომელიც ყველაზე მეტად მოსწონთ მათ. ინფორმაციის ჩამოყალიბების პროცესში გამოიყენონ გრამატიკული ფორმები(სამუშაო რვეული გვ.13 სავარჯიშო 11).

 

ინფორმაციის მოპოვება დამუშავება  -ინსტრუქცია

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

საერთო საკლასო ინდივიდუალურად

სინფორმაციო ხასიათის ლიტერატურა, ინტერნეტი, რვეული , კალამი

 

 

 

 

3 წთ.

6

აქტივობა 6: შეფასება.

აქტივობის მიზანი:

მოსწავლეებმა  შეძლონ  ანალიზის გაკეთება  და  შეაფასონ , როგორც თავიანთი ისე სხვა მოსწავლეების აქტივობა და ჩართულობა.

აქტივობის აღწერა: თითქმის  ყოველი  აქტივობის  შემდეგ გავაკეთებ  განმავითარებელ კომენტარს, მთელი  გაკვეთილის  განმავლობაში  შევინარჩუნებ კეთილგანწყობილებას  და პოზიტიურ  უკუკავშირს , რაც მოსწავლეების ჩართულობასა  და  გაბედულობას  გაზრდის. განმსაზღვრელ  შეფასებას დავუწერ რამდენიმე  მოსწავლეს.

 

შეფასება თვითშფასება

მთელი კლასი

თვირშეფასებისა  და ურთიერთ შეფასების  რუბრიკა

 შეფასების  რუბრიკის გამოყენებით უფრო  რეალური იქნება და გაუადვილდებათ მოსწავლეებს თვითშეფასება და ურთიერთ შეფასება.

საკლასო ჟურნალი , კალამი,

 მოსწავლეთა ჩართულობის შეფასების

რუბრიკა

 

 

 

 

 

 

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები :

·         მოწავლეს შეუძლია ტექსტის შინაარსის დაკავშირება საკუთარ ცოდნასა და გამოცდილებასთან;

·         მოსწავლეს შეუძლია ტექსტში ასახული სოციოკულტურული თავისებურებების ამოცნობა და გამოხატავს მათ მიმართ პოზიტიურ დამოკიდებულებას;

·         მოსწავლეს შეუძლია წერის დროს  შესაბამისი სტრატეგიების შერჩევა, გრამატიკული ქონსტრუქციების გამოყენება ;

·         მოსწავლეს შეუძლია კულტურათაშორისი დიალოგის ხელშეწმწყობი აქტივობების რეალიზება, სოციოკუკლტურული თავისებურებების გაზიარება;

 

მოსწავლეთა  შეფასების  რუბრიკა

კრიტერიუმები

დამაკმაყოფილებელი

     კარგი

ძალიან  კარგი

ლექსიკური ცოდნა

ძალიან კარგად ავლენს ლექსიკურ ცოდნას. არ უჭირს ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობად დასახელება 

კარგად ავლენს ლექსიკურ ცოდნას. არ უჭირს მუშობა.

 უჭირს ლექსიკური ცოდნის გამოვლენა.  

საგაკვეთილო

პროცესში ჩართულობა

აქტიურად  არის  ჩართული  საგაკვეთილო პროცესში. იღებს  პასუხისმგებლობას  საკუთარ  თავზე.

ყოველთვის  მონაწილეობს  საგაკვეთილო  პროცესში  და   ასრულებს  თავის მოვალეობებს.

   იშვიათად მონაწილეობს  საგაკვეთილო  პროცესში  და  ცდილობს  შეძლებისდაგვარად  შეასრულოს   მიწოდებული  დავალება.

 

 პრეზენტაცის

ინფორმაციას ფლობს თუმცაQუჭირს  თვალსაჩინოების და  სათქმელის გადომცემა   გასაგებად,

 თვალსაჩინოების გამოყენებით  სათქმელის გადმოცემს ნათლად და    გასაგებად, პასუხობს კითხვებს.

 

 აუდიტორიასტან კონტაქტით შეუძლია  argumetirebuli მსჯელობა, ადეკვატურად პასუხობს კითხვებს.იცავს დროის ლიმიტს, იყენებს ტერმინოლოგიას.

 

 

 

 

 

მოსწავლეთა  თვითშეფასების  რუბრიკა

კრიტერიუმები

რეგულარულად

  ხშირად

 იშვიათად

 არასდროს

გამოვხატავ  ინდიფერეტულ დამოკიდებულებას გაკვეთილის მსვლელობის  დროს

 

 

 

 

ხელს ვუშლი  გაკვეთილის  მსვლელობას

 

 

 

 

დამოუკიდებლად  ვერთვები  გაკვეთილის  მსვლელობაში

 

 

 

 

ჩემი  აქტიურობით  გაკვეთილზე  სხვას არ  ვუქმნი  პრობლემებს

 

 

 

 

ვიღებ  მონაწილეობას  ჯგუფურ  და საკლასო დისკუსიებში

 

 

 

 

ვასრულებ  მასწავლებლის  მიერ მოცემულ ინფორმაციებს

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

Popular posts from this blog

რუსული ენისა და ლიტერატურის წრის მეცადინეობა

მშობელთა კრების ოქმები, 6 კლასი, ნინელი ცაბაძე, 2022-23

რუსული ენა / 6 კლასი / ნინელი ცაბაძე / კურიკულუმი