გაკვეთილის გეგმა - Занятия в кружках - 12 კლასი
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის
სახელი , გვარი : ნინელი ცაბაძე
პირადი
ნომერი :38001009417
საგანი
: რუსული
ენა
სწავლების
საფეხური /კლასი : VIIკლასი. საბაზო საფეხური.
მოსწავლეთა რაოდენობა: 12 (კლასში
სსმმოსწავლე არ არის)
გაკვეთილის
თემა : Занятия в кружках
/ სახელმზძღვანელო, გვ. 84-85: სამუშაო რვეული,
გვ.78
გაკვეთილისმიზანი :
·
მოსწავლეები შეძლებენ მოსმენამდე/ფოტო მასალაზე დაკვირვებითგაკვეთილის
შინაარსის ამოცნობას, გაიმდიდრებენ ლექსიკურ მარაგს; შეძლებენ ინფორმაციის დახარისხებას .
·
მოსმენის სტრატეგიების გამოყენებით შეძლებენ ტექსტის
შინაარსის ეტაპობრივ კონსტრუირებას, გაეცნობიან ახალ ინფორმაციას.
·
მოსწავლეებს განუვითარდებათ მოსმენის, კითხვისა და მარტივ
თემატიკაზე საუბრის უნარ-ჩვევები შესწავლილი გრამატიკული კონსტრუქციების გამოყენებით.
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან :
გაკვეთილისთემადამიზანიშესაბამისობაშიაეროვნულისასწავლოგეგმისა და VII კლასის საგნობრივ მოთხოვნებთან
.გაკვეთილისჩატარებისდროშეესაბამება
2021-2022 წლიურგეგმაშიგათვალისწინებულვადას.
II
უცხ. საბ. 1
მოსმენამდე / კითხვამდე ტექსტის ტიპის განსაზღვრა მისი სტრუქტურული და სიტუაციური
მახასიათებლების ამოცნობის გზით;
II
უცხ. საბ. 2
ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული საშუალებებისა და მოსმენის / კითხვის სტრატეგიების
გამოყენებით ტექსტის შინაარსის ეტაპობრივად კონსტრუირება;
II
უცხ. საბ. 12ზეპირი და წერითი კომუნიკაციის უნარ-ჩვევების
გამოყენებით იდეების განხორციელება
N |
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი / მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა / ფორმები |
სასწავლო რესურსები |
დრო (წთ) |
||||||||
1 |
I ფაზა
- გამოწვევა მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის
მიზანსა და შეფასების რუბრიკებს, ახსენებს ქცევის წესებს. მიზანი- გაკეთილის მიზნის, შეფასების რუბრიკის გაცნობა. |
ვერბალური ახსნა |
მთელი კლასი |
შეფასების რუბრიკები, გაკვეთილის მიზანი, შეფასების
რუბრიკა შეფასების ობიექტურობისა და სანდოობის უზრუნვლსაყოფად. |
2 წთ |
||||||||
2 |
წინარე ცოდნის გააქტიურებისა და მოტივაციის ამაღლების მიზნით მოსწავლეებს ვაჩვენებ ფოტოების
კოლაჟს (ნომერი პირველი, გვ.84 - სახელმძღვანელო) და მოსწავლეებს ვთხოვ თითო
წინდადადებით არწერონ ფოტოები, გამოთქვან ვარაუდი,რა შეიძლება იყოს დღევანდელი გაკვეთილის
თემა? რა მიზანს შეიძლება ემსახურებოდეს სკოლის წრე? |
წინარე ცოდნის გააქტიურება, იდეების გენერირების
ეტაპი. |
საერთო საკლასო |
კომპიუტერი, პროექტორი, |
5წთ |
||||||||
3 |
საშინაო დავალების გამოკითხვა. მოსწავლეები წაიკითხავენ წერილობით შესრულებულ
კითხვებზე პასუხს გაკვეთილის მიხედვით ,,Моя
школа’’. ტექსტიდან გამომდინარე დაალაგებენ თანმიმდევრობით
და აღწერენ სურათებს , გვ.82-В. |
მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება. |
მთელი კლასი |
|
5წთ. |
||||||||
4 |
აქტივობა: ლექსიკაზე მუშაობა. ატივობის მიზანი: ახალი სიტყვების მნიშვნელობის
განსაზღვრა. სამუშაო რვეულში
( გვ. 78, ნომერი პირველი). ვეცნობით ახალ სიტყვებს და ვცდილობთ ეს სიტყვები დავუკავშიროთ
სავარჯიშოს მეორე სვეტში მოცემულ განმარტებებს შინაარსის მიხედვით და ვთარგმნოთ ქართულად.
შევამზადოთ კლასი ახალი მასალის მოსასმენად. |
უცხო სიტყვათა გამოყენება შინაარსის გაგების
მიზნით |
მთელიკლასი ინდივიდუალურად |
სახელმძღვანელო , უცხო სიტყვათა ლექსიკონი, სამუშაო
რვეული |
3წთ. |
||||||||
5 |
აქტივობა: მოსმენა. მოსმენა, გაგება დიალოგის ტიპის ტექსტის. აქტივობის მიზანი: მოსმენა, თარგმნა, მთლიანი
ტექსტის გაგება ცალკეული დიალოგების დაკავშირება ფოტოებთან შინაარსის მიხედვით. |
|
მთელი კლასი ინდივიდუალურად |
სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული, ლექსიკონი,
კალამი, აუდიო მასალა |
5წთ. |
||||||||
6
|
II ფაზა: სიღრმისეული წვდომა. ლექსიკური
მარაგის და ენობრივი უნარ-ჩვევების გამოყენებით მოსწავლეებმა უნდა ამოიცნონ ფრაზები,
მაგ.: ,,Умелые руки''. მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ წრის სახელების
მიხედვით დაახარისხონ მოსწავლეთა საქმიანობა და მათი ინტერესები. აქტივობა: ლექსიკური მარაგის გააქტიურება. მიზანი: მოსმენილი მსალისა და ახალი ლექსიკური
ერთეულების აღქმის მიზნით დიალოგებში გამოტოვებული სიტყვების ჩასმა. სახელმძღვანელოს 84 გვერდზე ნომერი 3 დავალება:
მოსწავლეები ისმენენ მეორედ დიალოგს, იყენებენ სავარჯიშოში მოცემულ ჩარჩოში ჩაწერილ
სიტყვებს და მოსმენის შედეგად ამ სიტყვებიდან შესაბამის არჩევნ და ავსებენ დიალოგებს. |
მოსმენილი ტექსტის ანალიზი, დახარისხება, |
მთელი კლასი, ინდივიდუალური მთელი კლასი ინდივიდუალურად. |
სახელმძღვანელო
(გვ. 84, ნომერი ოთხი - В. გრამატიკა:
запомни
აუდიო მასალ.
სახემძღვანელო, კალამი.
|
3 წთ. 6 წთ |
||||||||
8 |
IIIფაზა
- შეჯამება. სურათების აღწერა, საუბარი. მიზანი: არგუმენტირებული მსჯელობის უნარის განვითარება. სახელმძღვანელო გვ.85, სავარჯიშო ნომერი 4-5.
მოსწავლეები აკვირდებიან ფოტოებს, მსჯელობენ ფოტოების აღწერის მიხედვით, თუ რომელ
წრეში მეცადინეობენ ამ ფოტოებზე გამოხატული ბავშვები და ცდილობენ ახსნან რატომ ფიქრობენ
ასე. ლოგიკური მსჯელობის მარტივად დასაბუთების მიზნით
დაიხმარენ ნომერ მეხუთე სავარჯიშოს, რომელშიც პირველ სვეტში მოცემულია წრეების სახელები,
მეორე სვეტში მოცემულ წინადადებებში აღწერილია ამ წრეებში მიმდინარე საქმიანობა,
არათანმიმდევრულად. |
|
|
სახელმძღვანელო,
|
6 წთ |
||||||||
9 |
საშინაო დავალება. 1.
სამუშაო რვეულში: გვერდი 78, ნომერი 2. აღწერა:
გამოვიყენოთ მოცემული მაგალითი და მოცემულობები და მაგლითის მსაგვსად შევადგინოთ
წინადადებები; აღვწეროთ რას აკეთებენ ბავშვები ამა თუ იმ წრეში. 2.
დამოუკიდებლად ჩამოაყალიბეთ წერილობით ახალი
წრე, დაარქვით სახელი, აღწერეთ რას გააკეთებენ და ისწავლიან წრის წევრები, რამდენი
მეცადინეობა გაიმართება კვირაში და შეადგინეთ წრის გეგმა. |
|
|
სამუშაო რვეული. |
3 წთ |
||||||||
10 |
აქტივობა :
განმავითარებელი შეფასება მიზანი:
მოსწავლეებს მივცე განმავითარებელი შეფასება საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობაზე. აქტივობის აღწერა:შეფასების შემდეგ მოსწავლეებისაგან
მივიღებ უკუკავშირს. |
|
|
|
2 წთ |
||||||||
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები :
1. მოსწავლეებს ტექსტის მოსმენამდე ,ნანახის საფუძველზე,
შეუძლიათ ტექსტის ტიპისა და შუნაარსის განსაზღვრა.
2. მოსწავლეებს შეუძლიათ ნასწავლი ენობრივ გრამატიკული
საშუალებების და მოსმენა-კითხვის სტრატეგიების გამოყენებით ტექსტის შინაარსის გაგება.
3. მოსწავლეებს შეუძლიათ მთლიანი ტექსტის შინაარსობრივი
თუ სტრუქტურული ვარიანტის წერილობით გაფორმება.
4. მოსწავლეებს შეუძლიათ ზეპირი და წერითი უნარ-ჩვევების
გამოყენებით მარტივი დავალებების შესრულება და პრეზენტაცია.
მოსწავლეთასაგაკვეთილოპროცესშიჩართულობისშეფასებისრუბრიკა
კრიტერიუმები |
დამაკმაყოფილებელი |
კარგი |
ძალიანკარგი |
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა |
ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში , პასუხობს კითხვებს. |
აქტიურად
მონაწილეობს საგაკვეთვილო პროცესში,
არ უჭირს საკუთარი აზრის დასაბუთება, პასუხობს კითხვებს. |
აქტიურია,
არ უჭირს საკუთარი აზრის დასაბუთება
და სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება. |
პრეზენტაცის |
ინფორმაციას ფლობს თუმცაQუჭირს თვალსაჩინოების
და სათქმელის გადომცემა გასაგებად, |
თვალსაჩინოების
გამოყენებით სათქმელის გადმოცემს ნათლად
და გასაგებად, პასუხობს კითხვებს. |
აუდიტორიასტან
კონტაქტით შეუძლია argumetirebuli მსჯელობა, ადეკვატურად პასუხობს კითხვებს.იცავს დროის ლიმიტს, იყენებს
ტერმინოლოგიას. |
ინდივიდუალური მუშაობა |
ნაკლებადაქტიურია,უჭირსსაკუტარი
აზრის და ემოციის გადმოცემა, არ აქვს არგუმენტები. ვერ ახედნს საგანების ინტეგრირებას.
|
აქტიურია. მსჯელობს ლოგიკურად და რგუმენტირებულად
თუმცა უჭის საგნებს შორის ინტეგირება, მუშაობს დამოუკიდებლად, რუკაზე, ქმნის ნახატს
აკეთებს პრეზენტაციას. |
აქტიურია, პასუხობენ კითხვებს , იცავენ ლიმიტს. მსჯელობს
ლოგიკურად და არგუმენტირებულად, ახდენს საგანთაშორის ინტეგრირებას, წარადგენს თავის ნამუშევარს, ასოციაციისა და ფიზიკურ რუკაზე ახდენს დემონსტრირებას. |
ლექსიკური
ცოდნა |
ძალიან კარგად ავლენს ლექსიკურ ცოდნას. არ უჭირს ლექსიკურ
ერთეულებზე მუშაობად დასახელება |
კარგად ავლენს ლექსიკურ ცოდნას. არ უჭირს მუშობა. |
უჭირს ლექსიკური
ცოდნის გამოვლენა. |
მოსწავლეთათვითშეფასებისრუბრიკა
კრიტერიუმები |
რეგულარულად |
ხშირად |
იშვიათად |
არასდროს |
გამოვხატავ ინდიფერეტულ დამოკიდებულებას გაკვეთილის მსვლელობის დროს |
|
|
|
|
დამოუკიდებლად ვერთვები
გაკვეთილის მსვლელობაში |
|
|
|
|
ჩემი აქტიურობით
გაკვეთილზე სხვას არ ვუქმნი
პრობლემებს |
|
|
|
|
ვიღებ მონაწილეობას ჯგუფურ
და საკლასო დისკუსიებში |
|
|
|
|
ვასრულებ მასწავლებლის მიერ მოცემულ ინფორმაციებს |
|
|
|
|
Comments
Post a Comment