გაკვეთილის გეგმა - V კლასი - 2022-23 წელი
გაკვეთილის
გეგმა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი: ნინელი ცაბაძე
პირადი ნომერი: 38001009417
საგანი: რუსული ენა
კლასი/საფეხური: V კლასი/;დაწყებითი„
მოსწავლეთა რაოდენობა:18მოსწავლე.
(სსმ მოსწავლე არ არის.)
2022-23
გაკვეთილის თემა: Одежда и
обувь.
გაკვეთილის მიზანი:
·
ტექსტის
მოსმენის შედეგად ძირითადი ინფორმაციის გამოყოფა;
·
შესწავლილი
ლექსიკო-გრამატიკული მასალის გამოყენებით დიალოგებში ჩართვის უნარის გამომუშავება;
·
არსებით
სახელთან ზედსართავი სახელის და ზმნის შეთანხმება სქესსა და რიცხვში;
·
წაკითხულ
ტექსტში ძირითადი ინფორმციის მოძიების უნარის განვითარება;
II უცხ.დაწყ.(II)
1 მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული
თემატიკის შემცველი მცირე ზომის ტექსტების გაგება.
II უცხ.დაწყ.(II) 3 მოსწავლემ
უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრულ ტემატიკაზე მარტივი ენით ინტერაქცია და რამდენიმე
წინადადებიანი მონოლოგის წარმოთქმა.
II უცხ.დაწყ.(II) 4 მოსწავლემ უნდა შეძლოს ზეპირი მეტყველების სტრატეგიების
გამოყენება მიზნის შესაბამისად.
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი / მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა / ფორმები |
სასწავლო რესურსები |
დრო (წთ) |
|||||||||
1 |
I ფაზა
- გამოწვევა მასწავლებელი
მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის მიზანსა და შეფასების რუბრიკებს, ახსენებს ქცევის
წესებს. მიზანი-
გაკეთილის მიზნის, შეფასების რუბრიკის გაცნობა. |
ვერბალური
ახსნა |
მთელი
კლასი |
შეფასების
რუბრიკები, გაკვეთილის მიზანი, შეფასების რუბრიკა შეფასების ობიექტურობისა და სანდოობის
უზრუნვლსაყოფად. |
2 წთ |
|||||||||
2 |
აქტივობა: საშინაო დავალების გამოკითხვა მიზანი: წინარე ცოდნის დაზუსტება, საჭირო ენობრივი და ლექსიკური
ცოდნის გააქტიურება თემასთან დაკავშირების მიზნით, საჭიროებისამებრ. აღწერა: მოსწავლეების უმრავლესობამ იცის კითხვა, წერა, შეუძლია
არსებითი სახელისა და ზედსართავი სახელების კლასიფიკაცია, მხოლობითი და მრავლობითი
რიცხვის განსაზღვრა. წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით ვუსვამ მაპროვოცირებელ შეკითხვას:
დაასახელონ რუსულად ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი, რომელსაც ატარებენ: ა) წვიმიან ამინდში
(в дождливую погоду); ბ) მზიან, ცხელ ამინდში (в солнечную жаркую
погоду); გ) ცივ, თოვლიან ამინდში (в
холодную снежную погоду). შემდეგ მოსწავლეები კითხულობენ წერილობით შესრულებულ
საშინაო დავალებას: ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი შესაბამის ზედსართავ სახელებთან ერთად,
ფერების აღნიშვნით ( სურათის აღწერა, სახელმძღვაბელო გვ. 58.); სურვილისამებრს ორი-სამი
მოსწავლე კითხულობს ან წარმოთქვამს ზეპირად
ლექსს ,,Песенка дождя’’. |
წერითი და ზეპირი საშინაო დავალების გამოკითხვა |
მთელი კლასი, ინდივიდუალურად |
სახელმძძღვანელო, რვეული და კალამი. |
8 წთ |
|||||||||
3 |
აქტივობა: მოსმენა მიზანი: ფაქტობრივი ინფორმაციის ამოკრება (სად, როდის, რამდენი,
რომელი, როგორი და ა. შ.) ტექსტიდან. ნაცნობ თემატიკაზე კითხვაზე პასუხის გაცემა.
აღწერა: მოსწავლეები ისმენენ ტექსტს (მოსასმენი 1) და ამავ
დროულად ასრულებენ სამუშაო რვეულში ( გვ. 54)
დავალებას, ავსებენ სახელობით ცხრილს: ვინ რა ჩაიცვა?
|
მოსწავლეთა ხელით შექმნილი საპრეზენტაციო დაფა ,, Одежда и обувь’’ და მაღაზიის ორგანყოფილებიანი ტანსაცმლისა და ფეხსაცმლის
საგამოფენო სტენდი დასაკვირვებლად და დავალების შესასრულებლად. |
მთელი კლასი, ინდივიდუალურად |
სახელმძღვანელო, აუდიო მასალა, კალამი, სამუშაო რვეული. |
8 წთ |
|||||||||
4 |
II ფაზა - სიღრმისეული წვდომა. ატივობა: დაიმახსოვრეთ! გრამატიკული კონსტრუქცია. მიზანი: მარტივ დიალოგებში მონაწილეობის მიღება ნაცნობი ლექსიკის
გამოყენებით. ზეპირი კომუნიკაციის წარმართვისათვის აუცილებელი წინადადების გამოთქმების,
გრამატიკული კონსტრუქციების უნარების გამომუშავება. აღწერა: ბავშვებს
ვთამაზობ გრამატიკული კონსტრუქციის თემას და ვუხსნი როგორ წარმოვთქვათ და დავწეროთ
სწორად შემდეგი გრამატიკული ფორმები: ზმნა ,,ჩაცმა,, წარსულ დროში, მესამე პირში,
მხოლობით და მრავლობით რიცხვში, მდედრობით და მამრობით სქესში, შესაბამისი კითხვით.
განვამტკიცებტ გრამატიკულ მასალას: ზეპირად ვაკეთებთ სავარჯიშოს ( სახელმძღვაბელო,
გვ. 61, ნომერი 14) წერტილების ნაცვლად ჩავსვათ წინადადებებში ზმნის ,,ჩაცმა,, საჭირო
ფორმა |
1.
Он (что сделал?)
надел... 2.
Она (что
сделала?) надела... 3.
Они (что
сделали?) надели... |
მთელი კლასი, ინდივიდუალურად |
სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული, ლექსიკონი, გრამატიკული სქემა |
6 წთ |
|||||||||
5 |
აქტივობა: ზედსართავი სახელი. მიზანი: ზედსართავი სახელის გახსენება, ტანსაცმლისა და ფეხსაცმლის
აღწერა ფერების მიხედვით, მოსასმენი მასალიდან ზედსართავი+არსებითი სახელების წყვილების
ამოწერა. აღწერა: მოსწავლეები იხსენებნ ფერებს შესაბამისი ილუსტრაციის
მიხედვით, შემდეგ პასუხობენ მაპროვოცირებელ შეკითხვას: Что такое имя прильагателное и на какой вопрос оно отвечает? (საჭიროების შემთხვევაში ვეხმარები
ბავშვებს ზედსართავი სახელის რაობის განსაზღვრაში.). შემდეგ ვისმენთ ტექსტს (მოსასმენი
3) და ვთხოვ ბავშვებს მოინიშნონ წყვილები ზედსართავი+არსებითი, რომლებიც მოისმინეს
ტექსტში. ვიმეორებთ მოსმენას, ვაზუსტებთ დავალებას (საჭიროების შემთხვევაში ვეხმარები
მოსწავლეებს დავალების სრულყოფაში). |
Цвета : голубой, жёлтый, зелёный,
красивый, оранжевый, серый, синий, фиолетовый, чёрный. |
მთელი კლასი, ინდივიდუალურად |
სახელმძღვანელო, აუდიო მასალა, სამუშაო რვეული |
8 წთ |
|||||||||
6 |
III ფაზა - შეჯამება აქტივობა: საუბარი, წყვილებში მუშაობა. მიზანი: ნასწავლი მასალის გამოყენებით მინიდიალოგებში მონაწილეობის
უნარის გამომუშავება. აღწერა: მოსწავლე ირცევს მეწყვილეს, ცდილობს გამოიყენოს ნასწავლი
მასალა და გამართოს მასთან დიალოგი, შემდეგ თემაზე: რა ჩაიცვა მან დღეს და რა ჩაიცვა
გუშინ და რატომ? იგივე კითხვებს უსვამს მეწყვილეც და ესეც პასუხობს
. |
გაიხსენონ ამინდთან დაკავშირებული ტერმინოლოგია და
მოარგონ დიალოგს ტანსაცმელთან დაკავშირებით. |
მთელი კლასი, ინდივიდუალურად |
სახელმძღვანელო, გრამატიკული სქემები და ლექსიკონი. |
5 წთ |
|||||||||
7 |
აქტივობა: საშინაო დავალება. სახელმძღვანელოს 59-ე გვერდი, ნომერი 6. წერილობით სურათების აღწერა ზედსართავი+არსებითი სახელების
წყვილების გამოყენებით; გამოიყენეთ სავბარჯიშოში მოცემული ზედსართავისა და არსებითი
სახელების ჩამონათვალი. |
|
მთელი კლასი |
სახელმძღვანელო |
2 წთ |
|||||||||
8 |
აქტივობა: შეფასება. არწერა: მოსწავლეებს ვაფასებ განმავიტარებელი შეფასებით,
წერის, კითხვის, ლაპარაკის , მოსმენის მიხედვით. ზეპირი კომენტარებით ვეხმარეები მოსწავლეებს, თუ როგორ
გაამუჯობესონ თავიანთი შედეგები. |
|
|
|
2 წთ |
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები :
1. მოსწავლეებს ტექსტის მოსმენამდე ,ნანახის საფუძველზე,
შეუძლიათ ტექსტის ტიპისა და შუნაარსის განსაზღვრა.
2. მოსწავლეებს შეუძლიათ ნასწავლი ენობრივ გრამატიკული
საშუალებების და მოსმენა-კითხვის სტრატეგიების გამოყენებით ტექსტის შინაარსის გაგება.
3. მოსწავლეებს შეუძლიათ მთლიანი ტექსტის შინაარსობრივი
თუ სტრუქტურული ვარიანტის წერილობით გაფორმება.
4. მოსწავლეებს შეუძლიათ ზეპირი და წერითი უნარ-ჩვევების
გამოყენებით მარტივი დავალებების შესრულება და პრეზენტაცია.
კრიტერიუმები |
დამაკმაყოფილებელი |
კარგი |
ძალიანკარგი |
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა |
ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში , პასუხობს კითხვებს. |
აქტიურად
მონაწილეობს საგაკვეთვილო პროცესში,
არ უჭირს საკუთარი აზრის დასაბუთება, პასუხობს კითხვებს. |
აქტიურია,
არ უჭირს საკუთარი აზრის დასაბუთება
და სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება. |
პრეზენტაცის |
ინფორმაციას
ფლობს თუმცაQუჭირს თვალსაჩინოების და სათქმელის გადომცემა გასაგებად, |
თვალსაჩინოების გამოყენებით სათქმელის გადმოცემს ნათლად და გასაგებად, პასუხობს კითხვებს. |
აუდიტორიასტან კონტაქტით შეუძლია argumetirebuli მსჯელობა, ადეკვატურად პასუხობს
კითხვებს.იცავს დროის ლიმიტს, იყენებს ტერმინოლოგიას. |
ინდივიდუალური მუშაობა |
ნაკლებადაქტიურია,უჭირს საკუტარი აზრის და ემოციის
გადმოცემა, არ აქვს არგუმენტები. ვერ ახედნს საგანების ინტეგრირებას. |
აქტიურია. მსჯელობს ლოგიკურად და რგუმენტირებულად
თუმცა უჭის საგნებს შორის ინტეგირება, მუშაობს დამოუკიდებლად, რუკაზე, ქმნის ნახატს
აკეთებს პრეზენტაციას. |
აქტიურია, პასუხობენ კითხვებს , იცავენ ლიმიტს. მსჯელობს
ლოგიკურად და არგუმენტირებულად, ახდენს საგანთაშორის ინტეგრირებას, წარადგენს თავის ნამუშევარს, ასოციაციისა და ფიზიკურ რუკაზე ახდენს დემონსტრირებას. |
ლექსიკური ცოდნა |
ძალიან კარგად ავლენს ლექსიკურ ცოდნას. არ უჭირს ლექსიკურ
ერთეულებზე მუშაობად დასახელება |
კარგად ავლენს ლექსიკურ ცოდნას. არ უჭირს მუშობა. |
უჭირს ლექსიკური
ცოდნის გამოვლენა. |
მოსწავლეთა საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
მოსწავლეთა თვითშეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები |
რეგულარულად |
ხშირად |
იშვიათად |
არასდროს |
გამოვხატავ ინდიფერეტულ დამოკიდებულებას გაკვეთილის მსვლელობის დროს |
|
|
|
|
დამოუკიდებლად ვერთვები
გაკვეთილის მსვლელობაში |
|
|
|
|
ჩემი აქტიურობით
გაკვეთილზე სხვას არ ვუქმნი
პრობლემებს |
|
|
|
|
ვიღებ მონაწილეობას ჯგუფურ
და საკლასო დისკუსიებში |
|
|
|
|
ვასრულებ მასწავლებლის მიერ მოცემულ ინფორმაციებს |
|
|
|
|
აპრილი
Comments
Post a Comment